Leading of 20mm heat reflective tile and 20mm thickness heat reflective tile from Chennai.
₹ 39 / Piece Get Latest Price
| Tile Size | 300x300 mm |
| Solar Reflectance | >=0.70 |
| Material | Vitrified |
| Application Area | Roof, Terrace |
| Finish | Anti Skid |
| Size | 300x300 mm |
| Type | Heat Reflective |
| Color | White |
| Emissivity | >=0.85 |
| Water Absorption | 3% to 6% |
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Used On Roofs, Terraces |
| Colour | White |
| Brand | Rocotile |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 39 / Piece Get Latest Price
| Tile Size | 300x300 mm |
| Solar Reflectance | >=0.70 |
| Material | Vitrified |
| Application Area | Terrace, Roof |
| Finish | Matt |
| Size | 300x300 mm |
| Type | Heat Reflective |
| Color | White |
| Emissivity | >=0.85 |
| Water Absorption | 3% to 6% |
| Thickness | 20mm |
| Colour | White |
| Usage/Application | Used On Roofs, Terraces |
| Brand | Rocotile |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 39 / Piece Get Latest Price
| Tile Size | 300x300 mm |
| Solar Reflectance | >=0.70 |
| Material | Vitrified |
| Application Area | Roof, Terrace |
| Finish | Matt |
| Size | 300x300 mm |
| Type | Heat Reflective |
| Color | White |
| Emissivity | >=0.85 |
| Water Absorption | 3% to 6% |
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Used On Roofs, Terraces |
| Colour | White |
| Brand | Cool Roof Tile |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 39 / Piece Get Latest Price
| Tile Size | 300x300 mm |
| Solar Reflectance | >=0.70 |
| Material | Vitrified |
| Application Area | Roof, Terrace |
| Finish | Anti Skid |
| Size | 300x300 mm |
| Type | Heat Reflective |
| Color | White |
| Emissivity | >=0.85 |
| Water Absorption | 3% to 6% |
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Used On Roofs, Terraces |
| Colour | White |
| Brand | Cool Roof Tile |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Auyaan (CEO)
Homegenie Building Products Private Limited
S No 51 Part 75 Cents Subramaniyar Koil Street Vanagaram
Chennai - 600059, Tamil Nadu, India